Jesteś tutaj

Augustowski Uniwersytet Dziecięcy

Podlaski Uniwersytet Dziecięcy (PUD PB) rośnie w siłę. Do Białegostoku, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki i Sokółki, dołączył szósty samorząd - Augustów. Wczoraj (3 października) w Centrum Nowoczesnego Kształcenia Politechniki Białostockiej podpisane zostały umowy o współpracy przy kolejnej edycji - 2019/2020 PUD PB.

Podpisy pod dokumentami złożyli: prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski oraz burmistrzowie: Augustowa - Mirosław Karolczuk, Bielska Podlaskiego -  Jarosław Borowski, Sokółki - Ewa Kulikowska. Hajnówkę reprezentował  zastępca burmistrza Ireneusz Roman Kiendyś, a Siemiatycze - Henryk Tomasz Czmut. W spotkaniu uczestniczył także opiekun projektu  prorektor ds. studenckich PB dr hab. Jarosław Perszko, prof. PB oraz koordynująca Podlaski Uniwersytet Dziecięcy od początku Marta Tomiczek.

Już w listopadzie 340 małych żaków odbierze indeksy i wysłucha pierwszego wykładu inauguracyjnego na Politechnice Białostockiej. W ramach PUD-u uczniowie szkół podstawowych, klas IV-VI, mogą poznać wybrane zagadnienia  nauki i sztuki oraz przekonać się, że nauka może być fascynująca. W sumie w roku akademickim 2019/2020 zaplanowanych zostało 15 zajęć. Spotkania prowadzić będą oprócz pracowników Politechniki Białostockiej także przedstawiciele naszych partnerów - Narodowego Banku Polskiego, Urzędu Komunikacji Elektronicznej czy Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Odrębne zajęcia przygotowuje też jedna z białostockich instytucji kultury.

 

Ten niezwykły projekt edukacyjny ma już 11 lat. Do tej pory z interaktywnych wykładów i warsztatów skorzystało 1270 małych studentów.

 

Zdaniem rektora Politechniki Białostockiej prof. Lecha Dzienisa ta inicjatywa idealnie wpisuje się w misje zapisane w Konstytucji dla Nauki. Podlaski Uniwersytet Dziecięcy jest doskonałym wyrazem społecznej odpowiedzialności uczelni - mówił rektor podczas wczorajszej uroczystości.

 

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zauważył ważny aspekt społeczny funkcjonowania PUD: Trzeba przyzwyczajać najmłodszych, że mamy bardzo dobre uczelnie w Białymstoku. Wynosząc dobre wrażenia, kiedyś pozostaną tutaj, żeby studiować. Bardzo nam na tym zależy. 

Burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk zaznaczył: Podlaski Uniwersytet Dziecięcy to element szerszej współpracy z Politechniką Białostocką, z którą chcemy podpisać umowę ramową. Widzimy pole do wielu wspólnych projektów.  Największą rekomendacją dla tej inicjatywy są zadowolone dzieci i rodzice, którzy korzystają z oferty tego Uniwersytetu. Z pewnością będziemy kontynuować ten projekt - deklarował zastępca burmistrza Siemiatycz Henryk Czmut, absolwent PB.

 

W Hajnówce zależy nam, aby uczniowie mieli jak najlepsze warunki do nauki, a ta inicjatywa Politechniki w stu procentach wpisuje się w to zadanie - mówił zastępca burmistrza Hajnówki Ireneusz Kiendyś. Hajnówka ma już na koncie 125 absolwentów PUD, tak jak i Bielsk Podlaski. Patrząc z perspektywy miasta, naszych inteligentnych specjalizacji, nie trzeba czekać aż dziecko pójdzie do szkoły średniej, żeby pokazywać mu co w życiu można robić, jaką fajną pracę można mieć - tłumaczył Jarosław Borowski, burmistrz Bielska Podlaskiego. O innej pozytywnej stronie przedsięwzięcia mówiła burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska: Wiem, że te dzieci spotykają się, nie tylko na Facebooku, na Messengerze, poprzez smsy. To są spotkania w realu, później podtrzymują te kontakty.

Program dotyka elementów, które nie tylko mają zainteresować młodych studentów nauką, ale również oddziałują na nich w aspekcie społecznym. Jednym z walorów tego projektu jest nacisk na to, by więzi międzyludzkie były budowane na właściwej płaszczyźnie, co zaprocentuje w przyszłości - tłumaczył prorektor ds. studenckich prof. Jarosław Perszko.

 

Rekrutacja do Podlaskiego Uniwersytetu Dziecięcego rozpocznie się 17 października. W Białymstoku odbywać się będzie w formie elektronicznej. W pozostałych miejscowościach prowadzona będzie przez samorządy, we współpracy ze szkołami.

GALERIA

PLIKI

ZałącznikRozmiar
PDF icon regulamin_pb_aud.pdf1.19 MB
Plik formularz_rekrutacyjny_pb_aud.docx19.93 KB