Jesteś tutaj

Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie

Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik w piątek, 31 marca wbił pierwszą łopatę pod budowę Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowe. Uzbrojone tereny inwestycyjne w atrakcyjnej lokalizacji, zapewniające znakomite warunki do tworzenia nowych przedsiębiorstw i miejsc pracy, staną się faktem już w październiku.

–Otwieramy dzisiaj budowę nowej dzielnicy przemysłowej w Augustowie. Jestem głęboko przekonany, że to będzie drugie, świetnie funkcjonujące płuco Augustowa, obok istniejącej i rozwijającej się już turystyki i działalności uzdrowiskowej – mówił burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. – Bardzo się cieszę, że doszło do dzisiejszej chwili, w której wbijamy łopatę pod budowę Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie. Przypomnę, że jeszcze dwa lata temu miasto nie posiadało ani jednego m2 terenów pod inwestycje, a cały Augustów był objęty rygorystycznymi zapisami ustawy uzdrowiskowej uniemożliwiającej powstanie zakładu przemysłowego w naszym mieście. Dzisiaj, po dwóch latach ciężkiej pracy, ta rzeczywistość się zmienia – przekonywał burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. - Wierzę, że nasza inwestycja będzie kołem zamachowym dla rozwoju gospodarczego i społecznego nie tylko miasta Augustowa, ale też całego Powiatu Augustowskiego, w którym mieszka 60 tys. ludzi. Mamy także nadzieję, że nowe miejsca pracy w Augustowie skłonią do przyjazdu tutaj mieszkańców innych polskich miast, którzy poszukują dobrego miejsca do życia – dodał burmistrz Wojciech Walulik.

Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik podczas konferencji prasowej, która odbyła się w piątek, 31 marca, podpisał umowy z wykonawcami odpowiedzialnymi za uzbrojenie Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie i przekazał im plac budowy zlokalizowany przy skrzyżowaniu DK61 z DK8. Roboty budowlane będą prowadzone przez wyłonione w przetargu konsorcjum firm: EKODROM sp. z o.o. z Augustowa oraz Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe Józef Gajek z Ełku. Nadzór inwestorski nad robotami pełnić będzie firma Projektowanie i Nadzory Renata Stankiewicz z Suwałk. Obydwie umowy opiewają na łączną kwotę ponad 5,4 mln zł. Wykonawcy zobowiązali się zakończyć prace w październiku 2017 r.

Burmistrz Augustowa Wojciech Walulik przypomniał, że równolegle trwają prace nad przyłączeniem Augustowskiej Strefy Aktywności Gospodarczej do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wniosek w tej sprawie złożony został do Ministerstwa Rozwoju w styczniu i w tej chwili poddawany jest analizie. Oczekujemy na pozytywne dla miasta rozstrzygnięcia w tej sprawie w ciągu najbliższych miesięcy.

Burmistrz Wojciech Walulik dodał także, że ma nadzieję, że Strefa Aktywności Gospodarczej zmieni rynek pracy w Augustowie.

– W Augustowie stopa bezrobocia wynosi w tej chwili 13%, a jednak pracodawcy mają problem z pozyskiwaniem nowych rąk do pracy. Wierzę, że większa konkurencja i lepsze standardy zatrudnienia przyczynią się do tego, że augustowianie będą mieli lepsze warunki pracy i płac – podkreślał burmistrz Augustowa Wojciech Walulik. – Dodam, że bardzo nam zależy, aby w Augustowie inwestowały firmy zaawansowane technologicznie, które będą przyciągać do naszego miasta wykwalifikowanych pracowników, co będzie stanowić bardzo ważny czynnik rozwojowy dla Augustowa – zaznaczył burmistrz Wojciech Walulik.

Uzbrojone tereny inwestycyjne z dogodnymi warunkami do inwestowania w formie zwolnień podatkowych, zlokalizowane w tak atrakcyjnym miejscu, to realna szansa na rozwój gospodarczy Augustowa. Samorząd liczy, że nowe inwestycje i nowe miejsca pracy dadzą impuls rozwojowy i przyniosą postęp w funkcjonowaniu miasta we wszystkich obszarach życia.

Projekt „Uzbrojenie terenów Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. W ramach realizacji projektu Gmina Miasto Augustów uzbroi niemal 20 ha gruntów brutto, wyposażając je w sieć wodociągową, energetyczną, sanitarną, deszczową i kanalizacyjną, a także infrastrukturę dróg wewnętrznych. Zakładana wartość inwestycji to 9 736 818,76 zł, z czego 9 249 977,80 zł to dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 pozyskana w październiku 2016 r.

GALERIA

Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie
Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie
Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie
Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie
Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie
Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie
Ruszyła budowa Strefy Aktywności Gospodarczej w Augustowie

ARTYKUŁY POWIĄZANE